Nasz mały kociokoński świat!!!!!

To forum dla prawdziwego pasjonata kotów i koni....

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2007-05-10 21:37:42

Puma

Administrator

Skąd: Bytów
Zarejestrowany: 2007-05-08
Posty: 58
Punktów :   -2 

Sprzęt hippiczny

W tym temacie chcę byście napisali rzeczy hippiczne i do czego służą
np:

Siodło-Siodło — część rzędu końskiego stanowiąca siedzenie przeznaczone dla jeźdźca. Rusztowanie siodła to tzw. terlica, na której umieszczone jest skórzane pokrycie. Chroni ona kręgosłup konia przed urazami oraz umożliwia mu swobodę poruszania. Kształt i wyprofilowanie siodła wpływa na dosiad i sylwetkę jeźdźca. Siodła są wytwarzane w różnych rozmiarach tak, aby pasowały do róźnych rodzajów koni.Istnieje wiele rodzajów siodeł przystosowanych do różnych potrzeb. Najczęściej używa się siodła ogólnoużytkowego, ale np. w skokach przez przeszkody stosuje się innych rodzajów. W hippoterapii i onoterapii stosuje się siodło u uproszczonej budowie, zwane gapą, które umożliwia wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych.

www.tropik.pl/images/siodlo_skokowe_everest_d.jpg

Oglowie/Tranzelka:Główna część rzędu jeździeckiego lub uprzęży. Jest to, mówiąc ogólnie, uprząż rzemienna na głowę konia (rzadziej osła lub muła) z wędzidłem wkładanymi do pyska zwierzęcia. Głównym zadaniem ogłowia jest utrzymanie kiełzna we właściwym miejscu w pysku konia. Składa się z wędzidła, pasków policzkowych, nagłówka, naczółka, nachrapnika, podgardla i wodzy. Nachrapniki mogą być: meksykańskie, hanowerskie i polskie, a wędzidła łamane, pojedynczo lub podwójnie łamane, tzw. pessoa, munsztuk, z wąsami, pierścieniowe, oliwkowe a także wiele innych. Przeważnie stalowe - chromowane z wierzchu, ale są też gumowe, a nawet smakowe (np. jabłkowe).

www.fausthorse.pl/zdjecia/4168.jpg

Czaprak:płócienna, filcowa, sukienna lub niekiedy futrzana podkładka pod siodło chroniąca grzbiet konia przed obtarciami. Dawniej określano tak również ozdobną tkaninę nakładaną pod siodło lub na wierzch, pokrywającą całe zwierzę lub jego zad

www.tropik.pl/images/czaprak_antyposlizgowy

piszcie dalej...

Offline

 

#2 2007-05-10 21:41:52

Kamil DJ

Bywalec w krateczkę

Zarejestrowany: 2007-05-10
Posty: 15
Punktów :   -3 

Re: Sprzęt hippiczny

Palcat:pomoc jeździecka, służąca do popędzania konia lub jego karcenia (nie bicia!).

okser.pl/sklep/images/jacson/88.jpg

Offline

 

#3 2007-05-10 21:57:04

mloda2105

Moderator

Zarejestrowany: 2007-05-08
Posty: 43
Punktów :   -2 

Re: Sprzęt hippiczny

Jest jeszcze derka do okrycie konia [imgl]/http://zumgizycko.pl/sklep/files/products/Derka%20nylonowa%201_m.jpg[/imgl]  sa ruznego rodzaju owijki ochraniacze http://okser.pl/sklep/images/ukal/530_770_007_post_gd.jpg  mam jeszcze zdjęcie owijków http://www.kopytko.com.pl/obrazki_produkty/main_owijki.jpg http://www.reitsport-ecke.com/shop/catalog/images/3401.jpg sa jeszce kantary i uwiązy [imgl]http://www.rpskone.cz/images/images2/45-650hx-04.jpg [imgl]http://www.konie.olmar.poznan.pl/grafika/uwiaz.jpg [/imgl] [/imgl] i są jeszcze ruznego rodzju szczotki do pielengnacji koni http://www.tropik.pl/images/0miekkie.jpg jeszcze wilele innych rzeczy dla konia ale ja na tym skończe

Offline

 

#4 2007-05-10 21:58:33

Puma

Administrator

Skąd: Bytów
Zarejestrowany: 2007-05-08
Posty: 58
Punktów :   -2 

Re: Sprzęt hippiczny

Podkowa-Od początków jeździectwa kopyta końskie przysparzały sporo kłopotów, ponieważ szybko się ścierały. Spowodowane to było koniecznością dźwigania dodatkowego ciężaru oraz poruszaniem się po podłożu niekoniecznie najlepszym dla konia wybieranym przez jeźdźca. Około 400 roku p.n.e. grecki wódz Ksenofont, szukając sposobu utwardzenia kopyt, zalecał trzymać konie w stajniach o podłodze lekko pochyłej, dla zapewnienia odpływu uryny, brukowanych kostką "na grubość kopyta". Kolejnym etapem na drodze do wynalezienia podków były stosowane przez Rzymian jak i wiele innych ludów specjalne sandały dla koni, skórzaną lub metalową podeszwę przywiązywano do kopyt koni. Jednak prawdziwe podkowy, przybijane gwoździami, stanowiące jedyną skuteczną ochronę przed ścieraniem wynaleziono dopiero ok. 1000 roku, pojawiły się one u Celtów i Galów.

Konsekwencje 
Wraz z pojawieniem się podków pojawił się problem, podkute kopyta nie ścierały się a wiec stale rosły (kopyta rosną ok. 1cm na miesiąc). A gdy stawały się zbyt długie, koń zmieniał postawę co powodowało nietypowe obciążenie stawów, chorowały na pęciny, a w konsekwencji poruszały się z coraz większym trudem. Dlatego stało się konieczne co 4-5 tygodni, rozkucie i przez ostruganie kopyt przywrócenie im normalnej długości i wysokości oraz ponowne okucie (przekucie).

Typy podków 
Istnieje wiele różnych rodzajów podków, przystosowanych do rodzaju wykonywanej pracy, lub korygujących nieprawidłową postawę zwierzęcia. Najczęściej używane to:
Podkowy wyścigowe - są bardzo lekkie, zazwyczaj wykonane z aluminium
Podkowy na lód - posiadają specjalne otwory w które można wkręcić hacele
Podkowy przeciwpoślizgowe - mają rowki osłaniające główki gwoździ
Grube podkowy - (tzw. targowe) które można założyć sprzedając konia dzięki czemu wydaje się wyższy a kopyta większe
Podkowa pantoflowa - stosowana u koni stawiających nogi zbyt blisko siebie i koryguje tę wadę postawy

www.tropik.pl/images/podkowa_mustad_DM_przod_...


Wędzidło - rodzaj kiełzna, element ogłowia zakładany koniowi do pyska w celu ułatwienia kierowania zwierzęciem. Istnieje wiele rodzajów wędzideł w tym metalowe, gumowe, proste, łamane. Wędzidło może być łamane na dwie lub trzy części.

www.fausthorse.pl/zdjecia/6051.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.clan-pgs.pun.pl www.valholl.pun.pl www.robygcityapartments.pun.pl www.anieme-naruto.pun.pl www.vasnaruto.pun.pl